Rád bych Vás přivítal na stránce věnované konstrukcím Hi-Fi nízkofrekvenční techniky, využivájící jako aktivní prvky elektronky. Možná se ptáte, kdo stojí za projektem proxaudio a tak bych Vám rád o sobě něco napsal.

 

Jmenuji se Marek Borůvka a zanedlouho mi bude čtyřicet let.  O elektroniku se zajímám s přestávkami již od útlého dětství. Když jsem byl malý chlapec, nebyly bežně dostupné počítače, videohry nebo jiné sofistikované "hračky" a tak se mou hernou stala právě elektronická dílna, kde jsem se pomaličku seznamoval převážně s nízkofrekvenční elektronikou. Před pár lety jsem se začal svému koníčku zase intenzivnějí věnovat a rozhodl jsem se zaměřit na vakuovou techniku - tedy elektronky. Naposledy jsem s nimi přišel do styku na střední škole a od té doby se mi samozřejmě základy, které nás ve škole učili z hlavy naprosto vypařily. Jelikož mi od první chvíle elektronky takříkajíc přirostly k srdci, rozhodl jsem se v maximální možné míře vstřebat potřebnou teorii na úroveň, kdy si budu schopen bez problémů zkonstruovat prakticky jakýkoliv elektronkový zesilovač. To všechno by nešlo bez maximální podpory mé rodiny a speciálně musím poděkovat mé manželce, která má se mnou ohromnou trpělivost a pochopení pro můj koníček. 

Při vývoji úzce spolupracuji s kolegy Petrem Žvakem, Petrem Šintákem a Daliborem Plachým, kteří mají obdobný pohled na problematiku návrhu a vývoje lampových zesilovačů. V oblasti zpracování signálů a digitální techniky spolupracuji s Jardou Dohnalem.  Proto spousta konstrukcí bude naším společným dílem. 

Při studiu na internetu jsem ovšem s železnou pravidelností narážel na jednu velmi znepokojující skutečnost - internet je zavalený nesmyslnými, chybnými a často i nebezpečnými konstrukcemi, pod kterými jsou mnohdy podepsána jména "prověřených" a obecně uznávaných  konstruktérů, kteří mají obrovské množství následovníků.  Touto cestou jsem se v žádném případě nechtěl já, ani mí kolegové vydat a proto jsme se rozhodli na problematiku elektronkových zesilovačů podívat jiným, modernějším pohledem. Jelikož jsme technicky založený tým, nestačí nám ohodnotit zvuk barvitými řečičkami - zajímá nás komplexní pohled na konkrétní konstrukci a to jak ze stránky subjektivní, tedy poslechové, tak je velmi důležitá stránka měřitelných technických parametrů a bezpečnosti.  No a tak ve mně hlodala myšlenka nabídnout široké veřejnosti některé z našich konstrukcí, které si myslím by mohly potencionálního zájemce o skutečný Hi-Fi aparát oslovit.  Rozhodnul jsem se pomaličku vybudovat malou firmu, která by se specializovala především na elektronkovou audio techniku té nejvyšší kvality a proto vznikl projekt proxaudio. Naše konstruktérská "škola" je prostá předsudků a dlouhodobě udržovaných bludů, snažíme se ke konstrukci přistupovat s vědomím, že je 21. století a spousty věci jde dělat lépe než v roce 1950 :).  Využíváme moderních součástek a komponentů všude tam, kde to má význam a nijak to negativně neovlivní výsledný zvuk.

Z tohoto důvodu bych zde "vypíchnul" některé zásady, kterými se řídíme  ve svých konstrukcích:

- Provozní bezpečnost je vždy na první místě i za cenu zvýšené obvodové složitosti a tedy i výsledné ceny !  

- Naší prioritou je navrhovat konstrukce pro maximální možnou kvalitu výsledného zvuku  ! 

- Všechny výrobky jsou navrženy pro dlouhou  životnost - naším cílem je dlouhodobě spokojený zákazník. 

- V nízkofrekvenčních obvodech nepoužíváme spínané zdroje, vždy jsou použity kvalitní EI nebo toroidní transformátory společně s lineárními zdroji. 

- Používáme jen komponenty a součástky prémiové kvality a proto můžeme na dodané výrobky poskytnout záruku 36 měsíců.

- V konstrukcích, kde to je smysluplné a žádoucí  používáme zápornou zpětnou vazbu (dále jen NFB). Osobně nesouhlasím s univerzálním tvrzením, že NFB  je zlo - toto tvrzení jen svědčí o naprosté neschopnosti     konstruktéra, nebo nepochopení základních principů. Nejen z mých zkušeností vyplývá jednoznačný závěr: Pokud  je  NFB zavedena ve vhodném místě obvodu a také v rozumné míře, výsledná kvalita zvuku dramaticky vzroste ! 

- Nepoužíváme usměrňovací elektronky, v dnešní době nám jíž nemají co nabídnout.  Pro naše konstrukce jseme vyvinuli špičkový polovodičový stabilizátor, který svými parametry všechny klasické lampové zdroje  naprosto deklasuje. Je důležité si uvědomit, že pro nezkreslený  a věrný zvuk zesilovače je kvalitní napájecí zdroj naprostou nezbytností ! Pokud budete mít sebelepší elektronky v perfetkním zapojení a napájecí zdroj podceníte, výsledný zvuk bude špatný. 

- V naších konstrukcích neděláme žádné kompromisy, vše musí být provedeno na 100%. 

- Každý výrobek je důkladně odzkoušen, odměřen a až následně zaslán zákazníkovi - snažíme se vybudovat "prémiovou" značku kvality.

- Každý výrobek má své  sériové číslo.

- Udáváme jen parametry reálně změřené na hotových výrobcích.   Schválně navštivte stránky různých konstruktérů  elektronkových zesilovačů - kolik z nich bude uvádět reálně  změřené parametry nabízených výrobků ? Drtivá většina se bude schovávat za  "dojmologii" a různě  barvitým subjektivním  hodnocením. Toto se Vám na proxaudiu nikdy nestane. U všech konstrukcí jsou uvedeny vždy reálné parametry.             

 

Na závěr doufáme, že se Vám na  stránkách bude líbít a budete se zde rádi vracet.

 

Váš tým proXaudio.cz