Střípky z vývoje - Připravujeme RIAA korektor

 

Protože lampy jaksi patří k analogové technice, nelze v portfoliu zapojení opominout lampové preampy. A pomyslnou třešničkou na dortu audio preampů jsou korektory pro magnetodynamické přenosky s průběhem RIAA. Tuto výzvu jsme nemohli přehlédnout a rozhodli se navrhnout a realizovat zapojení lampového korektoru, který by splňoval naše požadavky – co nejvěrnější charakteristiku dle normy RIAA, co nejnižší zkreslení a odstup od šumu a rušivých napětí. Bohužel nejméně dvě z uvedených požadavků vždy stojí proti sobě, takže je to cesta celkem trnitá.

V první řadě jsme hledali použitelné lampy pro zesílení signálů v řádu milivoltů o cca 70dB. Nechtěli jsme používat nějaké těžko dostupné exoty, a tak nám padly do oka následující kousky – z pentod poněkud opomíjené 6F32, z triod ECC88, ECC82 a poněkud exotičtější, ale stále dobře dostupné lampy 6F12P a 6N16B. Po mnoha úvahách, simulacích a pokusech na prkénku jsme dospěli ke třem variantám, pracovně označeným jako ECO, HI-STYLE a HI–END. Liší se zapojením a použitými lampami. Ve všech třech případech je použitý pasivní korektor – shodli jsme se, že NFB v tomto případě není to pravé. Prozatím máme odladěný korektor s odchylkou charakteristiky od normy v celém rozsahu 20Hz – 20kHz max +/-0,1dB, THD pro zisk 50dB a výstupní úroveň 0dB je pod 0,03%. Jednotlivé verze se liší v dalších parametrech, jako je THD při přebuzení 20dB (ale ve všech případech pod 1%), šum a zisk.

Při vývoji jsme si potvrdili, že u takto vysokého zisku (74dB na 20Hz) je potřeba klást velký důraz na zdroje, zapojení zemí a stínění. Vzhledem k tomu, že je zesilováno napětí 0,3mV při 50Hz na 0,775V, tak pro odstup 60dB jde o rušivé napětí 0,3uV na vstupu ... To už začíná být problémem i pro  jinak skvělý zdroj, který byl vyvinut pro OTL. Pracujeme proto mimo jiné na jeho vylepšeních.

Čeká nás tedy ještě pěkný kousek cesty k cíli, ale máte se na co těšit. Budeme se snažit nabídnout vám opět nekompromisní řešení...

 

charka RIAA

 

Petr